Do czego służy, co mierzy pulsoksymetr ?

Pulsoksymetr jest najprostszym monitorem funkcji życiowych. W podstawowej konfiguracji pulsoksymetr pozwala na pomiar nasycenia hemoglobiny tlenemSpO2 (potocznie używa się nazwy saturacja – nasycenie cieczy/płynu gazem) oraz pulsu – PulsRate (odpowiada ilości uderzeń serca na minutę. Pulsoksymetr pozwala na miejscowy pomiar pulsu z czujnika SpO2 umieszczonego na palcu pacjenta).

Pulsoksymetr znajduje zastosowanie na oddziałach szpitalnych, w klinikach, przychodniach, ZOL, ratownictwie medycznym, medycynie sportowej oraz opiece domowej. Pulsoksymetr pozwala diagnozować niewydolność oddechową. Prawidłowy zakres SpO2 powinien mieścić się w granicach 95-99% [99-100% przy tlenoterapii] . Niższe wartości saturacji, szczególnie poniżej 90%, mogą oznaczać niedotlenieniem. Normy wartości dla pomiaru pulsu zależą od wielu czynników, w szczególności od wieku pacjenta i powinny być konsultowane z lekarze.

Pulsoksymetr jest używany w trakcie zabiegów w znieczuleniu ogólnym przy wentylacji pacjenta oraz w trakcie stosowania gazów anestetycznych [przy zabiegach istotny jest szczególnie pomiar wartości SpO2 oraz EtCO2, które wskazują na właściwą wymianę gazową]. Dla pacjenta bardzo ważny jest fakt, iż pulsoksymetr pozwala na pomiar szybki, nieinwazyjny i bezbolesny, co jest szczególnie istotne w nagłych przypadkach oraz przy pomiarach u dzieci i noworodków.

Jaki pulsoksymetr wybrać ?

W opiece domowej stosuje się zazwyczaj pulsoksymetry przenośne oraz pulsoksymetry napalcowe [rzadziej pulsoksymetry stacjonarne]. Przy monitorowaniu wcześniaków i niemowląt pulsoksymetr powinien być wyposażony w odpowiedni czujnik SpO2 – opaska na rzep / przylepna jednorazowa, opaska „Y” silikonowa wielorazowa lub czujnik SpO2 typu „Multi-Site”.