Jaki pulsoksymetr wybrać do stabilnego pomiaru pulsu i saturacji ?

Stabilny i dokładny pomiar pulsu i saturacji jest istotny przy ocenie prawidłowej oceny rytmu serca i wysycenia krwi tlenem. Urządzeniem, które dostarcza wartości numerycznych %SpO2 oraz ilości uderzeń serca na minutę  (PR - pulse rate ) jest Pulsoksymetr. Na rynku sprzętu medycznego działa wielu producentów pulsoksymetrów, oferujących różne modele oraz typu pulsoksymetru. Urządzenia te mogą różnić się w sposób diametralny oferując inną funkcjonalność oraz dokładność pomiarową. Najlepsze pulsoksymetry, testowane na symulatorach pacjenta utrzymują stabilny pomiar, również w warunkach niskiej perfuzji, alarmują przekroczenie, ustawionych przez użytkownika, granic alarmowych oraz zapisują w pamięci pulsoksymetru zmierzone wartości pulsu i saturacji.

Czym jest, do czego służy i co mierzy Pulsoksymetr ?

Pulsoksymetr jest Wyrobem Medycznym, który powinien posiadać oznaczenie CE jednostki notyfikowanej oraz powiadomienie do Rejestru Wyrobów Medycznych. Jest to prosty monitor funkcji życiowych pacjenta, który pozwala na pomiar pulsu, wysycenia kwi tlenem, indeksu perfuzji, obrazuje krzywą SpO2 PLETH oraz wskaźnik siły pulsu. Pulsoksymetr jest wykorzystywany w placówkach medycznych, ratownictwie, transporcie pacjenta, w warunkach domowych, zakładach opiekuńczo leczniczych i działalności hospicyjnej. Z uwagi na regulacje prawne i kontraktowe pulsoksymetry coraz częściej są stosowane w prywatnych placówkach przeprowadzających zabiegi w znieczuleniu, zarówno podczas zabiegu jak również w salach wybudzeń. Dotyczy to na przykład placówek medycyny estetycznej oraz dentystycznych.

Typy pulsoksymetrów.

* pulsoksymetry na palec
* pulsoksymetry przenośne - transportowe - ręczne (handheld oximeter)
* pulsoksymetry stacjonarne - przyłóżkowe
* moduły pulsoksymetru w monitorach pacjenta, defibrylatorach, respiratorach, aparatach do znieczulania ogólnego, koncentratorach tlenu etc.

Jaki pulsoksymetr wybrać ?

Kupując pulsoksymetr należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań:
* dla kogo przeznaczony jest pulsoksymetr? Większość profesjonalnych pulsoksymetrów jest przeznaczona dla wszystkich grup wiekowych: dorosłych, dzieci i noworodków. Dotyczy to pulsoksymetrów przenośnych, stacjonarnych i modułów SpO2 z zewnętrznymi czujnikami pulsu i saturacji. Należy pamiętać, że pulsoksymetry na palec mają bardzo ograniczoną funkcjonalność pomiarową. Używa się je do okresowych (wyrywkowych) pomiarów SpO2 i PR u osób dorosłych. Pulsoksymetr z zewnętrznym - wymiennym czujnikiem SpO2 może być stosowany u każdego pacjenta.
* jak i kiedy będzie wykorzystywany pulsoksymetr ? Pulsoksymetry do pomiaru ciągłego (nocnego) powinny mieć na wyposażeniu odpowiednie czujniki SpO2, muszą posiadać zasilanie sieciowe i awaryjne zasilanie akumulatorowe, powinny mieć stabilne mocowanie (na przykład stację dokującą z ładowaniem). Istotne są również alarmy i zapis mierzonych wartości. Pulsoksymetry stosowane w transporcie powinny mieć kompaktowy rozmiar, silikonowy pokrowiec ochronny oraz zasilanie z wbudowanego akumulatora, który można prosto doładować przez złącze mircoUSB.
* czy czujniki pulsoksymetru są kompatybilne z łatwo dostępną technologią pomiarową taką jak Nellcor ? Właściwy dobór technologii pozwala na prosty zakup czujników w rozsądnych cenach.
* czy pulsoksymetr posiada gwarancję autoryzowanego serwisu, powiadomienie do Rejestru Wyrobów Medycznych oraz testy dokładności ? Przydatne dla użytkownika są instrukcja i menu w języku polskim oraz inne dostępne poradniki na temat używania pulsoksymetru.

Normy dla pomiaru pulsu i saturacji.

Normy pomiaru SpO2 i PR należy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym i odnosić do stanu pacjenta.