Konserwacja i czyszczenie pulsoksymetru
Konserwacja i czyszczenie pulsoksymetru
Przed przystąpienie do używania pulsoksymetru należy wykonać testy:
- uszkodzeń mechanicznych;
- całego zewnętrznego okablowania pulsoksymetru takich jak czujnik pulsu i saturacji oraz kabel zasilania;
- wszystkich funkcji pulsoksymetru przeznaczonych do monitorowania pacjenta by zapewnić że urządzenie jest w dobrym stanie.
W przypadku jakiejkolwiek przesłanki wskazującej na uszkodzenie lub błędne działanie pulsoksymetru zabrania się używania tego sprzętu do monitorowania pacjenta. Należy skonsultować się z inżynierem biomedycznym lub autoryzowanym serwisem producenta.
Wszechstronny test funkcjonalny, włącznie z testem bezpieczeństwa pulsoksymetru powinien być przeprowadzony co 12 miesięcy przez autoryzowany serwis; oraz po każdej pozaplanowej konserwacji i naprawie.
UWAGA! W szpitalach i innych placówkach medycznych, które nie przestrzegają właściwego schematu przeglądów, może dojść do awarii pulsoksymetru, które może skutkować zagrożeniem zdrowia.
Kompleksowe czyszczenie
UWAGA! Przed przystąpieniem do czyszczenia pulsoksymetru oraz czujników pulsu i saturacji należy koniecznie odłączyć źródło zasilania.
Pulsoksymetr musi być przechowywany w środowisku wolnym od kurzu.
Zaleca się czyszczenie obudowy oraz ekranu pulsoksymetru. Należy używać środków czyszczących nie powodujących korozji takich jak mydło i woda.
· Nie należy używać silnych rozpuszczalników, takich jak aceton.
· Należy zachować ostrożność by nie uszkodzić pulsoksymetru.
· Większość rozpuszczalników może być zastosowana wyłącznie po rozcieńczeniu. Proszę przestrzegać zaleceń instrukcji obsługi w trakcie rozcieńczania środka czyszczącego.
· Ściśle zabronione są materiały ścierne (takie jak gąbki ze stalowej wełny)
· Należy zapobiec by do obudowy pulsoksymetru nie dostał się żaden płyn. Zabronione jest zanurzanie jakiejkolwiek części pulsoksymetru w płynie.
· Po zakończeniu czyszczenia nie należy pozostawiać płynu na powierzchni pulsoksymetru.
Zastosowanie środków czyszczących
Poza roztworami umieszczonymi pod określeniem ”UWAGA”, każdy środek sklasyfikowany jako środek z określonymi właściwościami może być używany jako środek czyszczący.
UWAGA! Przed przystąpieniem do sterylizacji należy zapoznać się z zaleceniami producenta danego modelu pulsoksymetru. Wskazane środki czyszczące są jedynie podglądowe.
· Rozcieńczony amoniak.
· Rozcieńczony podchloryn sodu (środek wybielający do prania).
Zakres stężeń jest od 500ppm (1:100 rozcieńczony domowy środek wybielający do prania) podchlorynu sody do 5000ppm (1:10 rozcieńczony domowy środek wybielający do prania), co jest bardzo efektywne. Ilość niezbędnego ppm jest zależna od ilości materiału organicznego (krwi, śluzu etc.) na powierzchni, która wymaga czyszczenia i dezynfekcji.
· 35~37% rozcieńczony formaldehyd.
· 3% nadtlenek wodoru.
· Etanol.
· Izopropanol.
Powierzchnia pulsoksymetru i czujnika pulsu i saturacji może być czyszczona alkoholem medycznym i wysuszona naturalnym nawiewem lub czystym i suchym płótnem.
Dezynfekcja i sterylizacja
W celu uniknięcia stopniowego uszkadzania pulsoksymetru, sterylizacja produktu jest zalecana tylko gdy to konieczne ze względu na plan szpitala.
UWAGA!
· Przestrzegaj zalecenia producenta względem rozcieńczania lub zastosuj najniższą możliwą koncentrację.
· Nie pozwól by płyn dostał się do obudowy pulsoksymetru.
· Zabronione jest zanurzanie jakiejkolwiek części systemu w płynie.
· W trakcie sterylizacji nie można polewać powierzchni płynem.
· Nie pozostawiaj środków bakteriobójczych na powierzchni urządzenia. Należy użyć wilgotnego płótna by usunąć pozostałości środka.
Naprawy i serwis pulsoksymetru
Naprawy i przegląd okresowy pulsoksymetru powinny być wykonywane przez autoryzowany serwis pulsoksymetru. Badanie stanu technicznego pulsoksymetru uwzględnia badanie dokładności wskazań na symulatorze pacjenta oraz test bezpieczeństwa elektrycznego z wpisem do paszportu technicznego pulsoksymetru.
Serwis Pulsoksymetrów MedCon T. 530 153 677